Haberler

Türkiye’nin ilk uzay keşif robotu Rover’un tasarım ve üretimini gerçekleştiren ÖzÜ Rover Takımı işbirliği ile Özyeğin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde Pazarlama ve İletişim Eğitimi gerçekleştirdik.

Özyeğin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde ÖzÜ Rover Takımı işbirliği ile 1 Mart 2017 tarihinde 2M Kablo Ticari Pazarlama ve İletişim Sorumlusu Emrah Kebabcı, öğrencilere pazarlama ve iletişim eğitimi gerçekleştirdi.

Sektör ve öğrenciler arasındaki iletişimi güçlendirmek, pazarlama ve iletişim trendleri konusunda öğrencileri bilinçlendirmek,  öğrencilerin kariyer ve iş süreçleri hakkında soru işaretlerinin giderilmesine yardımcı olmak amacıyla gerçekleştirilen eğitime katılım oranı yüksekti.

Öğrencilere ‘’pazarlama, pazarlama evreleri, pazarlama yönetim süreci, dijital medya, dijital pazarlama trendleri’’ arama motoru optimizasyonu (SEO), ücretli reklamlar nasıl etkili bir şekilde kullanılır ‘’ konularını aktaran Kebabcı, eğitimini öğrencilerin merak ettikleri soruları cevaplayarak tamamladı.

Enerji, Ulaştırma (gemi & yat, demiryolları, karayolu tünelleri, havacılık), endüstri, inşaat, madencilik, petrokimya, jeotermal vb. gibi sektörlerde öğrenciler için birçok iş fırsatı olduğuna dikkat çeken ve öğrencilerde farkındalık oluşturmaya çalışan Emrah Kebabcı, öğrencilerin üniversite eğitimleri süresince kendilerini geliştirmelerinin önemini vurguladı.

ÖzÜ Rover Takımı Hakkında

ÖzÜ Rover Takımı, Özyeğin Üniversitesi lisans ve lisansüstü öğrencilerinden oluşan bir robotik takımıdır. Takım Türkiye’nin ilk uzay keşif robotu (Rover)’un tasarım ve üretimini yapmaktadır. Bu robotlar Mars ve Ay yüzeyinde insansız araştırmalar yapabilen, insanlı görevlerde ise astronotlara yardımcı olan keşif araçlarıdır.

Robotik konusunda araştırma yapmak ve konu ile ilgili yarışmalara katılmak üzere oluşturulan ÖzÜ Rover Takımı, uzay robotiği üzerine üniversite düzeyinde uluslararası bir yarışmaya Türkiye’den katılmaya hak kazanan ilk Türk takımı oldu. Daha önceki iki aşamayı geçerek yarışmaya katılmaya hak kazanan ÖzÜ Rover Takımı, Polonya’da tek Türk takımı olarak mücadele etti.

Takımların 50 kg ağırlığında ve maksimum 15 bin Euro maliyete sahip bir gezgin robotla çeşitli görevleri gerçekleştirmeleri beklenen yarışmaya geçen yıl Merih-1 robotuyla katılan Özü Rover Takımı, bu yıl daha da gelişmiş bir model olan Merih-2 gezginini tasarladı. Mars koşulları göz önünde bulundurularak tasarlanan Merih-2, hem astronotlara yardımcı olmayı hem de yeni keşifler yapmayı hedefliyor. Geçen yılki robota göre boyutları küçülen ve hafifleşen Merih-2, Mars’ın yüzeyinden toplanan örnekleri daha araç üzerindeyken analiz edebilecek şekilde tasarlandı. Yarışmadaki takımların toplam bütçesi 1.000.000 USD’ye kadar ulaştı.

2015 yılında Polonya'da düzenlenen “ European Rover Challenge(ERC) 2015 “ yarışmasına katılan ÖzÜ Rover Takımı ilk ve tek Türk takımı unvanını elde etti. Ürettiğimiz Merih-1 robotu ile yarışmadan 10 ülkeden 34 takım arasından 17. sırayı elde etti. ÖzÜ Rover Takımı 2016 yılında ise “ European Rover Challenge(ERC) 2016 “ yarışmasında çok daha geliştirilmiş özelliklere sahip olan Merih-2 robotuyla 12 ülkeden 44 takım arasından 10. sıraya yükseldi. Bu başarıların yanı sıra pek çok haber bülteninde ve uluslararası makalelerde yer aldı.

2017 yılı için takımın hedefleri arasında, Amerika’da gerçekleşecek “ University Rover Challenge(URC) 2017 “ ve “European Rover Challenge(ERC) 2017 “ yarışmaları için üstünde çalıştıkları roverı daha da geliştirmek ve daha iyi dereceler ile ülkemizi temsil etmek bulunuyor.

Yeni Mars robotlarına ilham kaynağı oluyorlar

ÖzÜ Rover Takımı, her yeni tasarımda robotları bir adım daha geliştirerek Mars gezgini robot olarak bilinen ve Mars’a yollanması planlanan robotlara ilham kaynağı olacak yeni fikirler üretmeyi hedefliyor. Bu amaç için düzenlenen uluslararası yarışmalara katılarak tasarımlarını paylaşıyor. Robotlar yapılırken her öğrenci kendi alanında daha fazla uzmanlaşma imkânı buluyor. Aynı zamanda multi disipliner takım yapısı içerisinde geleceğin mühendisi öğrenciler farklı disiplinlerle çalışmayı öğrenme imkânı buluyor. Çok zorlu koşullara dayanabilme ve otonom hareket edebilme özelliklerine sahip gezginler Mars’ta araştırma yapmaya devam ediyor.

Gezginler (Roverlar) ilk olarak Sovyetler tarafından ay yüzeyini incelemek üzere kullanıldılar. Temel olarak belli bir sürüş sistemi olan ve ihtiyaca göre örnek toplayabilen cihazlar olarak tasarlandılar. Kullanıldıkları ortama göre değişik yapılarda olabiliyorlar.
 
Üniversite düzeyinde Rover (Mars gezgini robot) yarışmalarının ilki 2007 yılında URC (University Rover Challenge) adı altından Mars Society tarafından başlatıldı. Bu yarışmaların ana amacı, uzayda bir görev esnasında astronotlara yardımcı olan bir gezginin çalışma prensiplerinin benzerlerinin geliştirilerek üniversite öğrencileri tarafından denenmesidir. 2014 yılından itibaren de URC’ye paralel olarak Avrupa Uzay Vakfı liderliğinde Avrupa Uzay Ajansı (ESA) gibi kuruluşların da desteğiyle ERC (Europen Rover Challenge) organize edilmeye başlandı.

European Rover Challenge Hakkında:

Üniversite düzeyinde gezgin robot (Mars Rover) yarışmalarının ilki 2007 yılında URC (University Rover Challenge) adı altında Mars Society tarafından başlatıldı. Bu yarışmaların ana amacı, uzayda bir görev esnasında astronotlara yardımcı olan bir gezginin çalışma prensiplerinin benzerlerinin geliştirilerek, üniversite öğrencileri tarafından denenmesi. 2014 yılından itibaren de URC’ye paralel olarak Avrupa Uzay Vakfı liderliğinde Avrupa Uzay Ajansı (ESA) gibi kuruluşların da ortaklığıyla ERC (European Rover Challenge) organize edilmeye başlandı.

Alçak gerilim kablo üreticisi 2M Kablo, Türkiye’de öğrenci-firma-akademisyen işbirliğine destek sağlaması açısından her yıl Türkiye’nin farklı bölgelerindeki mühendislik fakültelerine destek olmaya  devam etmekte ve  staj imkanı ve fabrika gezisi konusunda öğrencilere her zaman destek vermektedir. Koaksiyel kablo, kontrol ve kumanda kabloları, enstrumantasyon kabloları, bilgi iletişim kabloları, BUS kablolar, dahili telefon ve yangın alarm kabloları, enerji ve tesisat kabloları, gemi yat kabloları, yangına dayanıklı kablolar, ses ve görüntü kablo üretimi gerçekleştirirken, kablo sektörünün istek ve ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik sürekli projeler gerçekleştirmekte ve geliştirilen projeleri desteklemektedir.

Copyright © 1993 - 2mkablo.com Tüm Hakları Saklıdır Kullanıcı Sözleşmesi ve Gizlilik Powered By 4FLYY