Haberler

Çeşitli üniversitelerin mühendislik öğrencilerini daha önce defalarca fabrikasında ağırlayan alçak gerilim kablo üreticisi 2M KABLO, bu kez Yıldız Teknik Üniversitesi Alternatif Enerji Kulübü öğrencilerine kapılarını açtı.

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsünde iki hafta önce düzenlenen seminerde öğrencilere yapılan Kablo ve Pazarlama eğitimi sunumlarını, 2M Kablo fabrika ziyareti ile pekiştirmeyi amaçlayan fabrika gezisi 19 Nisan Salı günü saat 10:30’da düzenlendi. Fabrika gezisi öncesinde, 2M Kablo Ticari Pazarlama ve İletişim Sorumlusu Emrah Kebabcı ve İş Geliştirme Mühendisi Sercan Çakaroğlu öğrencileri gezi etkinliği süreci hakkında bilgilendirdi. Sonrasında fabrika tanıtım filmi ve tanıtım sunumu ile öğrencilere 2M Kablo’nun tarihini ve fabrikasını kısaca anlatma fırsatı bulan Emrah Kebabcı ve Sercan Çakaroğlu öğrencileri üretim saha alanına götürdü. 2M Kablo Kalite Müdürü Özcan Demir önderliğinde fabrika gezisi başladı. Fabrika gezisinde ilk durak ham madde depo alanı oldu. Sonrasında sırasıyla izole, büküm, zırhlama,  kılıf,  fizik - kimya - yangın laboratuvarları ve atık yönetim sistemi alanları gezildi. Fabrika hatların tanıtılması sırasında öğrencilerin merak ettikleri soruları ilgiyle yanıtlayan Özcan Demir, öğrencilerdeki öğrenme hevesinin üst düzeyde olmasının sevindirici olduğunu belirtti. Kablo üretim sürecini yakından görme fırsatı bulan öğrenciler, üretim hatlarından oldukça etkilendi.

Üretilen kabloların endüstri, inşaat, enerji, madencilik, jeotermal, ulaştırma (gemi & yat, demiryolları, karayolu tünelleri, havacılık), petrokimya vb. gibi sektörlerde kullanıldığını belirten Özcan Demir, kablo malzemelerinin günlük hayattaki kullanım alanlarına ve projelerdeki kullanımına dair örnekler verdi.

Yoğun katılıma sahne olan fabrika gezisi sonrası öğle yemeğine geçildi ve ardından 2M Kablo kurucu ortağı Mehmet Dereli öğrencilere 2M Kablo hakkında bilgiler verdi. 2M Kablo fabrikasının, 1993 yılından bu yana yüksek üretim gücüne sahip mükemmel üretim yapan bir fabrika olduğunu belirten Dereli, son teknolojiye sahip fabrikanın kablo dünyasında örnek gösterilen bir referans noktası olduğunu vurguladı. Koaksiyel kablolar, kontrol ve kumanda kabloları, enstrümantasyon kabloları, bilgi iletişim kabloları, BUS kablolar, Dahili Telefon ve Yangın Alarm Kabloları, Enerji ve Tesisat Kabloları, Gemi Yat kabloları, Yangına dayanıklı kablolar, Ses ve Görüntü Kabloları üretimi gerçekleştirilen fabrikanın, kablo sektörünün ihtiyaç ve isteklerini karşılamaya yönelik olarak sürekli çalıştığını ve kendisini yenilediğini belirtti. Konuşmasına 2M Kablo kuruluş hikayesini, firmanın bu günlere gelirken karşılaştığı zorlukları ve bu zorlukları nasıl yendiğini, yapılan hatalardan ne gibi dersler alındığını, sunulan staj imkanlarını ve bir girişimcide bulunması gereken özellikleri anlattı. Öğrencilerden gelen soruları içtenlikle yanıtlayan Dereli, öğrencilerin sürekli kendilerini geliştirmek zorunda olduklarını ve karşılarına çıkan fırsatları değerlendirmelerini belirtti.

Fabrika gezisi alçak gerilim kablo üreticisi 2M Kablo kurucu ortağı Mehmet Dereli’nin konuşması ile sona erdi. Eğitim boyunca gerçekleştirilen sunumlar öğrenciler tarafından ilgiyle takip edildi.

Staj başvuru ve son teknolojinin kullanıldığı 2M Kablo fabrikasına dair gezi formlarını ilgiyle dolduran  öğrenciler, Silivri fabrika ve İstanbul Perpa’da bulunan Satış ofisi departmanlarında staj yapmak istediklerini belirttiler.

Fabrika ziyareti sonrasında Kalite Müdürü Özcan Demir, Laboratuvar Sorumlusu Mustafa Bilge öğrencilerin projelerini detaylıca incelemeyi ve Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü öğrencilerine öneriler sunmayı önerdi.

Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü (AESK) 2004 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri tarafından kurulmuş olup, alternatif enerji ile çalışan sistemler üzerinde çalışmaktadır. İlk olarak güneş enerjisi ile çalışan araç üretimiyle başlayıp, daha sonra Hibrit Tekne, Otonom Quadcopter, Hidrojen ve Elektrik enerjisiyle çalışan araçlar üreterek yurt içinde ve yurt dışında çeşitli yarışlara katılmakta, ülkemizi ve Yıldız Teknik Üniversitesi'ni başarıyla temsil etmektedir. Yıldız Teknik Üniversitesi'nin çeşitli bölümlerindeki lisans, yüksek lisans ve akademisyenlerinden oluşan AESK ekibi çalışmalarını AESK Ar-Ge Laboratuvarında gerçekleştirmektedir. AESK tarafından üretilen araçlarla yurt dışında Shell-Eco Maraton, WSC (World Solar Challenge) ve yurt içinde TUBİTAK Alternatif Enerjili araç yarışlarına katılmaktadır. Kulübün hedefi  %100 Yerli Elektrikli Seri Üretim aracı yapmak / yapımına katkı sağlamaktır.

Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü'nün bitirmiş olduğu araçlar ile aldığı ödüller:

  • Shell Eco Marathon yarışmasında "En İyi Tasarım Ödülü" -2013 TUBİTAK yarışlarında " Türkiye 1.si " ve yine aynı yıl "En İyi Tasarım Ödülü"
  • 2014 yılında ise "Kurul Özel Ödülü"
  • 2015 TUBİTAK yarışlarında ise iki kulvarda birden yarışarak ödül alan tek ekip olarak Elektromobil kategorisinde Electra isimli araç, yaşadığı teknik arizalara rağmen yarışı tamamladı ve Türkiye 3.’sü oldu. Electra 1 TL’lik yakıtla 205 kilometrelik yol kat edebiliyor.
  • 2015 TUBİTAK Yarışlarında hidromobil kategorisinde ise Hydr-S isimli araç Türkiye 2.’si oldu.
Copyright © 1993 - 2mkablo.com Tüm Hakları Saklıdır Kullanıcı Sözleşmesi ve Gizlilik Powered By 4FLYY